Panel radiátor csere a 13. Kerületben
Ebben a cikkben az egyik régebbi munkánkat mutatom be nektek. De nem úgy kell elképzelni, hogy 10-15-20 évvel ezelőtti munka. Ugyan így dolgozunk még most is, és a képeken szereplő radiátor cseréket ugyan ilyen módon megtudjuk csinálni. Az eltérés azóta, hogy a szénacél rendszerről áttértünk az INOX rendszerre. És a GEBO gyorscsatlakozó helyett ahol lehet VIEGA megapressz-t használunk.
13. Kerület 1 csöves fűtés
Mint nagyon sok helyen Budapesten, itt is 1 csöves fűtés van. Majd a képek között megtaláltok egy érdekességet is. Vagyis inkább beteszem most a képeket, és akkor erről írok pár gondolatot.


Szóval itt házgyári állapot szerint 2 db radiátor volt volt ki kötve 1 strangolból. Ami még nagyon furcsa megoldás volt, hogy csak a nagyobb radiátor volt meg szelepelve. Bár a képen már nem az eredeti szelep látható. És csak az elött látható átkötő szakasz. A kisebb radiátor elött se radiátor szelep, se átkötő szakasz. Szimplán radiátor összekötő radiátor hollandival össze volt kötve és csókolom
Radiátor megszüntetése a 13. kerületben
A fentebbi képeken a kiindulási állapot és utána az átalakított látható. Az új tulajdonos nem akart még 1 kiegészítő radiátor. Főleg úgy nem, hogy arra is fel volt téve a költség megosztó, és a radiátort ki sem lehetett zárni. Szóval, ha melegük volt le sem tudták zárni a radiátort.
Hozzá teszem mint privát véleményt. Az aki a költségmegosztókat felszerelte, fel sem rakhatta volna a bal oldali radiátorra. Mert én úgy tudom, csak olyan helyeken lehet ezt a fajta mérőeszközt felszerelni, ahol a radiátorok szabályozhatóak. De mindegy, most nem ez a lényeg.
Szóval a kérés az volt, hogy a bal oldali radiátor legyen megszüntetve.
Mivel hegesztéssel nem foglalkozunk. Esztétikusan csak úgy tudtuk a munkát vállalni, hogy a függőleges szakaszon elvágjuk a fűtés vezetéket, és a teljes átkötő szakaszt újra építjük.
Erre több okból is szükség volt. Pl.: így sikerült a jobb-bal menetes karmantyút felhajtani a menetre. Olyan csodákat látunk, hogyha mi csinálnánk ilyet, az mindenhol folyna…

És ez így kibírt közel 40 évet! Szóval az ilyenek miatt kellett levágni a meglévő átkötő szakaszt. És azért, hogy odébb tudjuk helyezni. Mert az adott falszakaszon elég kevés hely ált a rendelkezésre, és egy kicsivel nagyobb radiátort szerettek volna. Pótolva a kiesett kicsi radiátor fűtési teljesítményét. Így, hogy a fűtési teljesítmény egy kicsit csökkent, a hiányt jócskán pótolta az a tény, hogy a 40 éves nyílás zárók ki lett cserélve. Dupla rétegű üveggel, termoplán műanyag ablakokra és erkélyajtókra.
A végeredmény az lett, hogy kisebb fűtési teljesítménnyel, mégis több meleg maradt meg.
Ablak csere a radiátor mögött
Van jó pár olyan panel ahol a radiátorok mögött nem beton fal van. Házgyári állapot szerint a legtöbb ilyen úgy néz ki, hogy van 1 fa keret, merevítésekkel. A vázba valamilyen szigetelő anyag kerül, legtöbbször hungarocell. De találkoztunk már üveggyapottal, közét gyapottal, ronggyal, és volt olyan is, hogy semmivel nem volt kitömve.
2 lehetőség is van az ilyen falakat kicserélni
Az első és legegyszerűbb, és talán a leggyorsabb, hogy talajtól mennyezetig műanyag lesz ablak lesz, és a radiátor mögötti rész nem üveg, hanem termoplán műanyag lesz. Ennek radiátor csere szempontból az a hátránya, hogy a ablakot gyártó cég nem engedi meg a termoplán műanyag átfúrását.
Így teljesen mindegy milyen radiátor kerül fel, olyat kell választani, aminek van talajra lerögzíthető talpa. És fontos, az is, hogy azt a talpat a legalább kilehessen emelni, hogy a radiátor alja a talajtól legalább 15-25 cm közé érkezzen. Erre azért van szükség, mert vonnak olyan panelok, hogy a fűtéscső nagyon magason van a talajtól.
A második verzió, hogy a radiátor mögötti részt, ami eredetileg is fix fal volt. Azt meg kell építeni legalább egy 20 cm vastag ytongból. És, ha úgy adódik, hogy ez a vastagság kevés, kívülről még mindig lehet rá szigetelést rakni. De gondoljatok bele, hogy az a régi házgyári fal max 8-10 cm vastag és 40 éven keresztül jó volt. És nem is ott húz be a hideg, hanem a legtöbb esetben az ablak és a hozzátartozó keret vetemedik úgy el, hogy becsukjuk az ablakot. És mégis ki látunk az utcára
Szerintem elég volt ennyi duma, és akkor nézzük az összes képet a már 1x berakott képeket is újra beteszem:












Fontos
Mint látható ebben a lakásban is, akkor csináltuk a radiátor cserét, mikor teljes felújítás volt a lakásban! Célszerű így időzíteni a radiátor cserét, mert az ilyen mértékű átalakítás az egy dolog, hogy kosszal jár, de nem kell figyelni a falra, és a padlóra.
És miért mondom ezt? Mert, ha a lakás lakott állapotban van, esetleg már ki is van festve, lent van az új parketta, iszonyatos nehéz rá vigyázni, hogy ne sérüljön! A saját dolgainak a megvédése, letakarása minden esetben a tulajdonos feladata!
Amennyiben a parketta megég, a frissen festett fal a cső vágása közben koszos lesz, a radiátor tartószerkezet fúrási pontjait fel kell rajzolni. És a fal sérül, koszos lesz, újra kell festeni. Ezekre garanciát NEM TUDUNK és nem is fogunk vállalni! Az ebből keletkezett javítási költség a Tulajdonost terheli.
Hozzá tenném, ez minden kivitelezőnél így van, csak van aki nem szól előre.