Bevezetés
Pár gondolatot megpróbálok össze szedni a Mofém WC öblítőszeleppel kapcsolatban 🙂 Leginkább akkor fog a legjobban működni ez a fajta szelep. Ha a lakásba vagy lakáson áthaladó strang minimum 3/4″-os vagy nagyobb.
És a strangból lévő T leágazás is 3/4″-os. 3/4″-os a golyóscsap, és panelban a cikk írásakor a szabályos vízóra a 3/4″ nedvesen futó óra! És az órától magáig a szelepig 3/4″-os cső van kiépítve, vagy ennek a méretnek megfelelő váltó méret, ez technológiánként eltér!
Miért kell a megfelelő csőméret?
Azért, mert ezeknek a szelepeknek, hirtelen nagy mennyiségű vizet kell biztosítani. Hogy az öblítő víznek legyen lendülete, hogy a székletet is levigye. Ne kelljen a WC kefével lelökdösni a székletet, és / vagy ne kelljen a gombot percekig nyitva tartani, mert a vízóra csak pörög, de sokat fogunk még a WC-ben szemezni a széklettel.
Mikor lehet javítani a Mofém öblítő szelepet?
Csak akkor van értelme, javítani, ha a testben lévő 3/4″ szelep betét ment tönkre. A szelepbetétben a következő dolgok tudnak tönkre menni:
- szimering tömítés
- van benne egy magas emelkedésű orsó
- talp tömítés vagy van aki szelep fenék tömítésnek ismeri
Bármelyik is megy tönkre ezek közül semmi értelme a gumi alkatrészeket cserélgetni. Venni kell egy komplett betétet, és ki kell cserélni!
Ez egy Mofém 3/4″-os szelep betét:

Mikor kell cserélni az egész testet / házat?
Ehhez kell egy kicsit ismerni a Mofém WC öblítő szelep test felépítését. DE nem egy atomfizika. A betét amit forgatunk egy úgynevezett szelep fenéken tömít, zárja a víznek az útját. Amennyiben ez a szelepfenék sérül, kirágódik, vagy szó szerint kivágja a víz. Akkor a szelep kuka, nem foglalkozunk vele többet
De a másik szerelő azt mondta, hogy ez is javítható
Akkor azt a másik szerelőt kell hívni, ismerjük mi is a technológia menetét, csak azzal a megrendelő nem jár jól. Bár ha szeretne 1-3 havonta egy szelep betét cserét kifizetni, Mi örömmel megyünk, de az pénzbe fog kerülni.
És akkor nézzük ezt a „javítást”, ha sérült a szelepfenék:
Van egy olyan okos kis szerszám, hogy szelep fenék maró. Ez a maró kitudja szedni a sérüléseket és a hibákat, DE egy dologgal nem számolnak az emberek. A gyártó kiszámolja a méreteket. HA mi ebből lefaragunk / le esztergálunk, a méret változik. A szelep betét teljesen más hosszon kell, hogy dolgozzon. Van a betétben egy minimális tartalék, de az szinte elhanyagolható.
Szóval a betét nem a gyártó által megtervezett távolságon dolgozik, az élettartalma exponenciálisan csökken. Ha túl van szedve a szelep fenék. A betét szét tud ugrani, és, ha szétugrik, magától, nem biztos, hogy vissza talál a helyére a benne lévő orsó. Akkor az úgy marad, vagy ki kell szedni a betétet és a helyére lehet rakni. Nagyobb vastagabb tömítést rárakni. De mi ilyenekkel nem foglalkozunk, ez már a barkácsolás kategória.
Nem nagy tétel egy test anyagköltsége, így nem éri meg vele az időt tölteni. Kivéve, ha a tulajdonos otthon neki áll barkácsolni és saját maga tölti el vele az időt.
De akkor nézzük meg, hogy milyen is egy hibás szelepfenék. Mivel én tudom mit kell keresni , nézni, így a piros bekarikázott rész a hibás

Mofém WC szelep test csere veszélyei
Eddig szépen eljutottunk, hogy miért és mikor kell cserélni a testet. De akkor nézzük meg, hogy mi a csere veszélye.
Az, hogy a legtöbb szerelő szakszerűtlenül építi ki hozzá a csőhálózatot. És itt most elengedem a méretezést, azzal most nem foglalkozunk. Itt és most, a kiállás rögzítésére gondolok, hogy nincsenek csavarozva, gipszelve, vagy falazó habarccsal rögzítve a könyök vagy a falikorong. Amennyiben vas vezeték van, hagyján, de egy össze rohad kötésnél is le lehet törni a menetvéget a csőről, és nem szándékosságról beszélek.
De, ha rézzel van kiforrasztva, ötrétegű csővel van megcsinálva, esetleg sütős PVC-vel. Vagy bármilyen olyan technológiával ami puhább mint a horganyzott cső, és nincs a falikorong vagy a könyök szabályosan rögzítve. Akkor a szétszedése életveszélyes! Amennyiben a WC szelep test bele van rohadva a helyére, a fentebb említett technológiák hamarabb szakadnak szét minthogy a menetes kötés elengedne! Ilyenkor bontás lesz a vége, ha nincs szerencséje a tulajdonosnak!
Szóval, ezekre a test cserékre sajnos nem lehet garanciát se felelősséget vállalni, hogy a falban nem szakad szét valami!
És van azaz eset mikor minden szabályos, csak mondjuk gyenge minőségű anyagot építettek be, vagy horganyzott idom esetén eljárt felette az idő. És szétpattannak az idomok. Erről sem a szerelő tehet!
Ezért Mi felelősséget NEM vállalunk és semmilyen költségtérítést / javítást helyreállítást NEM fizetünk. DE, ha ilyen eset felmerülne, a tulajdonosnak kell fizetni nekünk a többlet munkánkat!
És ez egyébként minden szerelőnél így van, csak ők nem akarják leírni!