Bevezető
Budapesti vízvezeték szerelőként, örülünk, ha a 3. kerületben kell panelban vízvezeték hálózatot cserélni. Ennek az egyik legegyszerűbb oka, hogy mi is 3. kerületiek vagyunk, itt élünk, és itt van a raktárunk. Sőt ami a munkánkhoz szükséges, az esetek 98%-ban kerületen belül be is tudjuk szerezni!
4 vízórás panel lakás
Ebben a cikkben amit bemutatok nektek egy 4 vízórás panel lakásnak a teljes vízhálózat cseréjét taglalom ki.
De mitől is lesz egy panel lakás 4 vízórás?
Nagyon egyszerű! A lakás elrendezéséből alakul ki, hogy nem elég a 2 vízóra. Azért mert a Fürdő és WC távol van a konyhától. Igazából a hideg – meleg víz köszöni szépen a távolság pont nem érdekelné, de a lefolyót nagyon is, mert vízszintesen nem tudták volna, hogy megoldani a szennyvíz elvezetést. Így kihúztak egy külön konyhai strangot.
És, hogy ne csak a lefolyó legyen azon a strangon, így kihúzták mellé a hideg – meleg vizet és a cirkulációt és kész is van az 1 lakáshoz tartozó 2 strang!
4 vízórás lakásban átrakhatom a WC-t a konyha helyére?
A nagyon rövid válasz az, hogy: NEM
Rafkósak voltak a tervezők, hogy azért ne nagyon lehessen átforgatni a lakások vizes blokkjait! Igaz, hogy kicsit fentebb azt írtam, hogy a konyhának külön strangja van, és ez igaz is, DE a konyhai strangnak 63-as PVC lefolyót húztak ki. Ami egy jóval kisebb keresztmetszet mint amire a WC-nek szüksége van. Ami 90 vagy 110-es. De a függőleges ejtő vezeték minden esetben 110-es, legyen szó 4 emeletes panelról vagy akár 15 emeletesről.
Szóval a WC-t 63-as lefolyóra nem lehet rákötni! (ami nem teljesen igaz) Mert darálós WC-vel rálehetne, de aki panelban darálós WC-t szeretne, azt inkább nagyon gyorsan felejtse el!
A konyha helyére maximum a fürdőszobát lehetne átrakni.
Képek – Konyha





Miután megbeszéltük a konyhának a kiosztását, milyen méretű szekrények lesz, és, hogy hol, kiépítettük a vízvezetéket. Ami extra kérés volt, hogy a vízórák ne alul legyenek a mosogató szekrényben, hanem a szerelő aknába. De ott is úgy, hogy az új eldobozolásból a lehető legszebben lehessen megoldani.
Ekkor azt tanácsoltuk, hogy az a legszebb, ha egységes az eldobozolás, és nincs rajta ajtó. Inkább kivágjuk a betont, csinálunk rá egy ablakot, és így az étkező irányából lehet majd leolvasni és, ha eljön az ideje majd cserélni.
Képek – Fürdőszoba



A bontást nem mi csináltuk, azért maradtak fent a csemperagasztók! Azt egy bontó brigád csinálta! Mi jeleztük, hogy azt is le kéne szedni, de mondta a tulajdonos, hogy ez így van készen, jó rendben, akkor ez így van készen.
Szóval a fürdőben sehol nem volt főfal vagy hívhatjuk tartó falnak is. Így mind a 2 oldalt az új csöveket bevágtuk a válaszfalba. Az ilyen bevágások mind azt eredményezik, hogy a fal átszakad 2 helyiség között! Itt is a fürdőszoba bal oldala mögött egy pici szoba volt, szóval ha már vigyázni kell a szoba tapétájára, festésére, ott igazából, vágni, vésni, fúrni szinte esélytelen!
A kád helyére zuhanyzó került, ami a fürdőszoba teljes szélességébe lett megépítve. A zuhanyzóhoz tartozó csaptelep kiállás magasságot mindig azután csináljuk meg, miután tudjuk, hogy a folyóka milyen magasságba érkezik. És a folyóka tetejétől mérjük fel a megbeszélt magasságot. Azért nem fix magassággal dolgozunk, mert különböző magasságúak vagyunk. Ami egy 150 cm magas hölgynek jó, nem biztos, hogy jó lesz egy 190 cm magas férfinak.
Kép – WC

A WC-ben semmi extra kérés nem volt. Azon kívül, hogy a strangtól kezdve kicseréltük az össze csövet. Nem kértek sem beépített WC tartályt, sem hiper szuper, modern monoblokkos WC-t, amit egyébként hozzá teszek nem is bánunk, mert a teljesen zárt monoblokkos WC-k, nem panelra lettek kitalálva. Sokkal nagyobb szívás egy dizájn monoblokkos WC-t bekötni, mint megcsinálni egy beépített WC tartályt.
Szóval itt nem kértem semmi extrát, WC tartály felső kialakítású lesz és kész.
Mi személy szerint nem szoktuk előre betenni az öblítő csövet. Azt mindig csempézés, és/vagy a pozdorja hátfal elkészítése után alakítjuk ki. Miután a padló csempe is lerakásra került, és a lakásba ott van az a WC csésze amit be kell szerelni.
Erre azért van szükség, mert hiába állunk ki egy megbeszélt méretre, a burkoló egyáltalán nem biztos, hogy olyan vastagon/vékonyan fogja rakni a járólapot ahogy mi azzal tervezünk. A másik nehéz úgy, hogy a csésze még csak katalógusból van kinézve, annak a méretével számolunk. Igen, csak mikor megyünk szerelvényezni, mondjuk a tulajdonosnak, hogy nem ez a csésze volt megbeszélve.
2 csésze között már változhatnak a méretek, és utána igyekezhetünk a csoda tevéssel.
Kérdés esetén írjon nekünk e-mail-t és amint lehet felvesszük Önnel a kapcsolatot!